V tomto návodu vám dám pár tipů co dělat s takovým nefunkčním dálkovým ovládáním než jej hodíte do koše či z okna. Ať už je to ovladač pro televize, rádia, AV receivery a další. Někdy i po vyměnění baterek se může stát že dálkové ovládání stále nefunguje. Je pár jednoduchýh tipů, co se dá s takovýmto nefunkčním ovladačem dělat, „opravit“ si ovladač může defakto každý.
V prvé řadě, hned po vložení NOVÝCH baterií do dálkového ovladače, zkontrolujte zda jsou v pořádku kontakty na baterie v samotném ovladači (můžete případně kontakty lehce poškrábat, či zlehka ohnout směrem k baterii), pokud ano můžete ovladač zkontrolovat pomocí fotoaparátu. To provedete tak, že vezmete například mobil s foťákem, či samotný fotoaparát, namíříte ovladač proti němu, zmáčknete a podržíte nějaké tlačítko na ovladači. Pokud se IR ledka ovladače na fotoaparátu rozsvítí nějak jako je na fotce níže, je ovladač v pořádku. (pokud zařízení nereaguje i když InfraLED na foťáku opravdu hodně svítí, tak je chyba nejspíše v IR přijímači, například na settopboxu). Pro přesnější test funkčnosti ovladače, než jen za pomoci fotoaparátu, bych doporučil použít osciloskop a připojit jej na samotnou IR led. Jestliže ovladač i přes tohle zkoušení nadále nefunguje, je na čase jej rozebrat – nejlépe plochým šroubovákem, ovladače jsou většinou nacvakávací, takže je stačí rozcvaknout po stranách a poté už jen šroubovák táhnout po straně a ovladač se otevře. Po otevření ovladače se skládá většinou ze čtyř částí. První je Horní plastová část s popisky, druhá je guma, třetí část je samotný tišťák a čtvrtá je spodek s bateriemi.
Po rozebrání ovladače, jako první zkontrolujte gumu. Černé části jako jsou zde na fotce, musí být co nejčistší. Tuto gumu můžete umýt klidně i ve vodě, nebo očistit lihem. Černé části jsou uhlíkové kontakty které spojí při zmáčknutí kontakty na tišťáku, čip podle toho pozná jaké tlačítko bylo zmáčknuto a podle toho vyšle určitý počet impulsů na IR ledku.
Dále můžeme vyčistit kontakty na tišťáku. Nedoporučuji tuto desku omývat vodou, aby nějaké odkryté části jako jsou kupříkladu čipy, časem nezkorodovaly, či se nevyzkratovaly, doporučuji přetřít lehce lihem od nečistot a vyhnout se při tom ideálně těm čipům. Nyní už ovladač můžeme opět složit dohromady a vyzkoušet jej. Pokud by ovladač stále nefungoval, tak chyba nejspíš bude v integrovaném obvodu či součástkách kolem něj. I když je to malá pravděpodobnost, stát se to může, však už stojí za pováženou zda se to vůbec vyplatí opravovat.
Zkrátka, vše děláte na vlastní riziko.
Vytvořeno: 3. 12. 2019
Poslední úprava: 9. 5. 2020
Návody: Nezařazené IR led, oprava, ovladač, 2733x 0
Zatím zde nejsou žádné komentáře.