Kontrola/Oprava dálkového ovladače

01.05.2017
23.05.2025
2.960x
0
dálkový ovladač

V tomto návodu vám dám pár tipů co dělat s takovým nefunkčním dálkovým ovládáním než jej hodíte do koše či z okna. Ať už je to ovladač pro televize, rádia, AV receivery a další. Někdy i po vyměnění baterek se může stát že dálkové ovládání stále nefunguje. Je pár jednoduchých tipů, co se dá s takovýmto nefunkčním ovladačem dělat, „opravit“ si ovladač může defakto každý.

 

Obecná kontrola bez rozebrání

V prvé řadě, hned po vložení NOVÝCH baterií do dálkového ovladače, zkontrolujte zda jsou v pořádku kontakty na baterie v samotném ovladači (můžete případně kontakty lehce poškrábat, či zlehka ohnout/natáhnout směrem k baterii). Pokud jsou vizuálně v pořádku, můžete ovladač zkontrolovat pomocí fotoaparátu. To provedete tak, že vezmete například mobil a namíříte ovladač proti němu, zmáčknete a podržíte nějaké tlačítko na ovladači. Některé telefony nastavují automaticky krátký expoziční čas, při kterém nemusí být vidět blikající infra ledka. Doporučuji pak použít manuální režim focení a nastavit si delší čas.

Pokud se infra ledka ovladače na fotoaparátu rozsvítí nějak jako je na fotce níže, je ovladač s nejvyšší pravděpodobností v pořádku. Pokud zařízení nereaguje i když infra ovladače na foťáku opravdu hodně svítí, tak je chyba nejspíše v IR přijímači, nebo v zařízení samotném. Pro přesnější test funkčnosti ovladače, než jen za pomoci fotoaparátu, bych doporučil použít osciloskop a připojit jej na samotnou IR LED a sledovat co z toho poleze.

dálkový ovladač
Pohled na IR led přes fotoaparát

 

 

Rozebrání ovladače

Jestliže ovladač i přes tohle zkoušení nadále nefunguje, je na čase jej rozebrat – nejlépe plochým šroubovákem nebo něčím plastovým pro co nejmenší orejpání krajů ovladače. Ovladače jsou většinou secvaklé ze dvou dílů, takže je stačí rozcvaknout po stranách a poté už jen šroubovák táhnout po straně a ovladač se otevře. Po otevření ovladače se skládá většinou ze čtyř částí. První je Horní plastová část s popisky, druhá je guma, třetí část je samotný tišťák a čtvrtá je spodek s bateriemi.

dálkový ovladač
Sundán vrchní kryt s popisky

Po rozebrání ovladače, jako první zkontrolujte gumu. Černé části jako jsou zde na fotce, musí být co nejčistší. Tuto gumu můžete umýt klidně i ve vodě, nebo očistit opatrně lihem. Černé části jsou uhlíkové kontakty které spojí při zmáčknutí kontakty na tišťáku. Řídicí čip v ovladači podle toho pozná jaké tlačítko bylo zmáčknuto a podle toho vyšle určitý počet impulsů na IR ledku (tedy pomocí IR vybliká kód směrem ke koncovému zařízení).

dálkový ovladač
uhlíkové kontakty na gumě

 

 

Dále můžete vyčistit i kontakty na tišťáku opět opatrně pomocí lihu nebo lépe isopropylalkoholu (IPA). Nedoporučuji tuto desku omývat vodou, aby nějaké odkryté části jako jsou kupříkladu čipy časem nezkorodovaly, či se nevyzkratovaly.

 

 

Osobně jsem se při opravách ovladačů setkal také ještě se studenými spoji (špatný kontakt mezi součástkou a cestou na desce plošných spojů). Pokud tedy vyčištění také nepomohlo, zkontrolujte kontakty napájení od baterií. Můžete např. pomocí multimetru nastaveného na měření stejnosměrného DC napětí proměřit tyto napájecí kontakty vedoucí od baterií (ve chvíli kdy je baterie připojena, když je napůl ovladač rozebrán). Pokud naměříte nějaké napětí kolem 3V, napájení bude nejspíše v pořádku.

Také jsem se ještě setkal se studeným spojem speciálně na infra LED. Zřejmě nějaké zvědavé dítě nejspíš násilím prstem vtlačilo LEDku dovnitř ovladače a spoj se poškodil. Na studené spoje obecně platí, že by je mělo stačit propájet páječkou, čímž se obnoví kontakt mezi součástkou a deskou. 🙂

Pokud by ovladač stále nefungoval, ani po provedení žádného z předchozích úkonů, je možné že, chyba nejspíš bude v integrovaném obvodu či součástkách kolem něj. I když je to malá pravděpodobnost a často se to nestává. Potom už je na pováženou zda se to vůbec vyplatí opravovat.

Pokud by mělo dojít na koupi nového ovladače, existují i různé univerzální ovladače, které se naprogramují a lze s nimi ovládat třeba až 4 zařízení najednou. Případně o něco málo levnější řešení jsou čínské kopie ovladačů pro dané zařízení na Aliexpressu či Ebay. Za mě jsou ale lépe utracené peníze za ten univerzální. U těchto náhradních ovladačů často nejsou k dispozici všechny funkce ovládání jako u originálu, ale ty nejzákladnější by měly být vždy.

Okomentujte příspěvek

Nikdo tento příspěvek zatím neokomentoval, buďte první!