Konečně jsem se po letech dokopal k dokončení retrofitu PDC na moji E46. Jedná se o trochu náročnější zákrok, co se týče oddeklování a tahání vodičů, ale stále proveditelný i v domácích podmínkách. PDC neboli parkovací senzory, se z výroby na E46 dávaly pouze zadní (ačkoliv jednotka má podporu i pro přední). Není zapotřebí žádného kódování, ale pokud budete mít k dispozici nějakou diagnostiku, která dokáže ukázat měřené hodnoty z parkovacích čidel, tak se ušetříte možného trápení. V mém případě jsem použil diagnostiku ISTA, která ukazuje přehledně live data PDC jednotky.
Co bude potřeba k retrofitu PDC?
- Nárazník s otvory na jednotlivé senzory – Buď vyvrtáte díry do vašeho stávajícího (BMW tam nechalo uvnitř prolisy na díry, takže nebudete vrtat úplně na slepo), anebo seženete nárazník již s přípravou na senzory.
- Elektrický svazek – Koupil jsem svazek celého auta, protože jsem dovybavoval více věcí a vypitval z něho potřebné dráty pro PDC.
- Jednotka PDC + držák – každá varianta E46 má trochu jiný držák.
- Dekl pod volant s Gong repráčkem – Opět se dá jen vyřezat, je zevnitř prolis, a nebo seženete celý dekl s již osazeným reproduktorem.
- 4ks parkovacích senzorů – měly by být pro coupé, sedan, tour i cabrio stejné
Kolik to stálo?
- Nárazník M-Paket+senzory – 6.000 Kč
- Práce v lakovně, lakování celého nárazníku a čidel – 5.500 Kč
- Elektrický svazek celého auta + PDC jednotka – 3.000 Kč
Montáž a zapojení
PDC jednotka je umístěna v každém druhu BMW E46 trochu jinde. V návodu montuji jednotku do verze cabrio (convertible), rok 2004. Pro sedan, touring, coupé a compact je umístění jiné, viz fotka níže.
Řídicí jednotka PDC má dva konektory, jeden pouze pro zadní parkovací senzory, který je vyveden skrze kufr, kolem baterky až ven skrze průchodku pod nárazník a druhý, který vede podél dveří u podlahy až k pojistkové skříni a následně pod volant k reproduktoru.

Samotná jednotka PDC je ukostřena u spolujezdce v podlaze a napájení +12V jsem přivedl dle originálního zapojení na pojistku F24 (5A). Na tuto samou pojistku se také přivádí napájení pro elektrochromatické vnitřní zpětné zrcátko, takže jsem napájecí vodič pro PDC jednotku připájel na stávající pin. Ještě je potřeba jednotku připojit na K-Bus, který je také umístěn u pojistkové skříně, jednoduchým přidáním vodiče do svorkovnice. U starších ročníků s manuálem, může být potřeba připojit ještě extra vodič na relé zpátečky.
Následně je potřeba zapojit tzv. „Gong“ neboli repráček pod volantem. Nejedná se však o obyčejný reprák, musí být do něj přivedeno napájení a pak teprve signály z různých jednotek, které určují jakým tónem/stylem má pípat. Lze tento Gong propojit i s budíky, umožní to vydávat pak více zvuků (nezapnuté pásy apod.). V případě tohoto návodu mě zajímá pouze varování o blížící se kolizi, takže do gongu povedou pouze tři vodiče(dva konektory): +12V, kostra a modroZelený vodič z PDC jednotky, který předává informaci jak má gong pípat.
Liší se zapojení +12V napájení gongu, podle jeho použití a podle ročníku. Když je gong propojen s budíky, tak je napájen z „VA“ větve, která je pod proudem zhruba ještě 15minut po opuštění auta, dokud GM5 jednotka okruh neodpojí. Na tomto okruhu je třeba světlo v přihrádce u spolujezdce, nebo u automatu kontrolka zařazené polohy. V případě, že je na gong připojeno pouze PDC a nikoliv i budíky, tak je gong připojen standardně na „spínaný“ okruh po zapnutí klíčku – tak to bylo i ve svazku, ze kterého jsem pitval jednotlivé vodiče pro PDC a bylo to spřaženo na pojistku F10 (5A), viz schéma. Tento pin se mi nepodařilo z nějakého důvodu vypinovat z pojiskové skříně, takže jsem štípl kablik, rozholil, připájel pořádně napájení gongu a uzavřel smršťovací bužírkou.
Zbývá tedy ještě vyřešit uchycení kabelu venku na autě pod nárazníkem, z výroby jsou tam připravené štefty trčící z karoserie. Doma jsem objevil, co mi zbylo ještě ze Škody Felicie, takové šikovné vázací pásky na šroub, které mi pomohly suprově vyřešit uchycení kabelu. Následně stačilo nasadit funkční senzory do nárazníku, zacvakat konektory a nasunout nárazník na auto a je hotovo.
Diagnostika a testování
Funkčnost parkovacích senzorů lze snadno otestovat. Pokud jste vše zapojili správně, tak při zapnutém klíčku a zařazení zpátečky byste měli hned slyšet zvukovou signalizaci z přidaného Gongu pod volantem. Je možné, že v jednotce budou uložené chyby, kvůli kterým to bude po zařazení zpátečky pípat dlouze a pak dále to bude bez reakce, případně to bude měřit nějaké nesprávné hodnoty – doporučuji přes diagnostiku chyby v PDC jednotce prvně smazat.
Doporučuji také provést kontrolu, zda všechny senzory fungují správně, pomocí diagnostiky s live daty. V mém případě jsem použil ISTA diagnostiku, která chyby jak smaže, tak i čte hodnoty. Nechal jsem si nalakovat více senzorů, protože jsem si nebyl jist jejich funkcí, což se mi následně vyplatilo. Dělal jsem test pomocí kartonu, kdy jsem se přibližoval k senzorům a sledoval jak se mění hodnoty, jeden senzor však vůbec nereagoval. 255cm je max. vzdálenost a 10cm je min. vzdálenost, senzory by se tedy měly dle vzdálenosti pohybovat v tomto rozsahu.
Zkrátka, vše děláte na vlastní riziko.
Vytvořeno: 20. 3. 2025
Poslední úprava: 23. 3. 2025
E46: Úpravy a modifikace BMW E46, dovybavení, návod, parkovací senzory, PDC, retrofit, 14x 0
Zatím zde nejsou žádné komentáře.