Jistě mnozí z vás už řešili na vaší pre-LCI E90 kroužky, které svítí opravdu slabě. Shrnu tady moje poznatky a zkušenosti ohledně této problematiky.
Hodně toho udělá stáří, kdy po letech světlovody nejsou už to co bývaly. Měl jsem možnost si porovnat 2 roky staré světlo (na fotce vlevo) vs 20 let staré světlo (na fotce vpravo, zažloutlé). K tomu jsem ale nepoužil standardní žárovky, které ve světlech jsou, ale použil jsem na doporučení ledkové, o údajných 160W z Aliexpressu. Tyhle ledky už celkem kroužky rozsvítily, ale stále to nebylo ono a za dne to vesměs nebylo vidět. Zkrátka celé originální řešení se světlovody je nepoužitelná blbost. 😀
Jelikož jsem následně v kilu sundal bažanta, který mi vysypal plexi, došlo na lámání chleba. Rozhodl jsem se, že světla komplet rozeberu a zrepasuju, s tím že originální světlovody vyhodím a dám tam plnohodnotné LEDkové kroužky. Bohužel tato akce jako například u E46 není jen tak. Zde jsou plexiskla lepené na silikon a nikoliv butylovou šňůrou, která pod vlivem tepla (třeba horkovzdušné pistole) povolí. Takže nastoupila na řadu flexa a modelářský Dremel.
Jde se pitvat
Plexi jsem opatrně vyřezal po kraji, tak abych neříznul do ničeho uvnitř. Prořezal jsem silikon jak z vnější strany, tak i z vnitřní abych narušil jeho pevnost. Následně jsem opatrně syky kleštěmi začal tahat zbytky plexi z černého šasi světla ven. Šasi je naštěstí docela tvrdý, tak to nemá moc tendenci se rozlomit. Drážky jsem potom komplet, šroubovákem, vyčistil od zbylého silikonu úplně na plast.
Repase parabol a projektorů
Přichází na řadu repase projektorů xenonu. Měl jsem po ruce pár dalších světel, ze kterých jsem mohl brát díly. Takže moje repase vlastně spočívala jen ve složení dvou nejlepších světel. 😀 Samozřejmě v tom starším světle, které jsem měl na autě, byla parabola už celkem ve smrti a zasloužila by nově pokovit. Naštěstí dárcovská světla na tom byly s parabolami mnohem lépe. Skleněné čočky jsem také komplet vyčistil, byly totiž „zamlžené“ z vnitřní strany. Jelikož mám AHL, tedy i natáčení světlometů do stran, musel jsem sundat i všechny ty extra kryty, kde teda ten stříbrný lak na nich už byl „křehký“, tak jsem musel postupovat velmi opatrně abych ho z toho nesetřel. Samozřejmě jsem na konec dal fungl nové výbojky D1S.
Oprava vnitřní kabeláže
Izolace všech kabelů byla také úplně totál, rozpadala se a drolila, jen co jsem se drátků ve světle dotkl. Tohle jsem vyřešil teda hooodně „líným“ řešením, a to že jsem vypinoval postupně jednotlivé dráty na jedné straně z konektoru, orejpal z nich starou ztvrdlou izolaci a dal na ně smršťovací bužírku po celé délce a vytvořil tak novou izolaci. 😀

Instalace LED kroužků
Zakoupil jsem opět na Aliexpressu LED kroužky. Mají tlustou DPS, tedy by měly mít dobrý odvod tepla a vizuálně se nejvíce podobají originálu. Ke kroužkům přišly i nějaké číňanovo step down měniče bez možnosti regulace. Použil jsem nakonec vlastní stepdown na každé světlo a pustil na kroužky o 1-2V méně oproti číňanovi, aby tolik nehřály a zvedla se jejich životnost (píšu tento článek cca 3 roky po montáži a stále všechny jednotlivé diody jsou OK! Beru to jako úspěch 😀 ).

Kámen úrazu ale nastal ve chvíli, kdy jsem chtěl kroužky do světla nějak osadit. Číňan totiž v jeho návodu doporučoval: „LED kroužky připevněte průhlednou drcpáskou na stávající světlovody“. Což bylo: 1. husný a za 2. se kroužek pak dotýkal zevnitř plexi.
Vyrobil jsem si tedy z kusu plechu vlastní „držáčky“, které jsem pořádně podmázl černým silikonem na motory a ten drží jak bejk dodnes. Samozřejmě jsem zdrsnil na černém plastu uvnitř světla plochy kam jsem silikon nanášel, pro jeho lepší přilnavost. Sranda také byla, nastavit a přilepit kroužky tak, aby byly vlastně uvnitř světla svisle rovně, neboť ten černý plast je různě natvarovaný a nerovný. Kroužky mi na první dobrou samozřejmě nesedly rovně k projektoru. Podívejte se sami. Ale na podruhé, co jsem si kroužek už správně vypodložil, držáček naohýbal, tak už se zadařilo. 😀
Kompletace světel
A teď ta zábavná část, jdu to složit dohromady. Napájím nový konektor na stranu kabeláže ve světlu, do něho zapojím stepdown měnič, aby bylo průhledné plexi odnímatelné a nebylo tím kabelem „spojené na tvrdo“ s šasi. Umístím projektor s dálkovým světlem zpět, zacvakám zpět plastové závitové tyčky nastavení výšky, či jak to nazvat a dám přes ně kovovou pojistku. Pak použiju butylovou šňůru, kterou vmačkám do drážky v černém šasi světla a tím odčiním hříchy, které si v Mnichově vymysleli. Světlo díky tomu bude pak už navždy „snadno“ rozebiratelné a nebude jej potřeba rozřezávat flexou, když se něco pokazí. Následně vezmu fungl nové plexi skla, opět z Aliexpressu a do nich vložím černý plast s namontovanými kroužky a připojím ke stepdownu. Vezmu horkovzdušnou pistoli a při prohřívání butylu začnu plexi pomalu zatlačovat do šasi. A je hotovo. Ještě na obě světla dám zezadu nové zátky, přes které lze měnit žárovky. Přes ty původní totiž dovnitř světel pronikala voda, neboť někdo ulámal na nich packy.
No a je hotovo. Za mě výsledek paráda a stále po třech letech od montáže vše svítí jak má a hlavně těsní. Doporučuji plexi také zalakovat bílým 2K transparent lakem, který to bude chránit před UV i poškrábáním. Případně využít nějakou kvalitní fólii a světla polepit. Samotné plexi jsou náchylné i na obyčejné poškrábání hadrem při mytí auta.
Nikdo tento příspěvek zatím neokomentoval, buďte první!