Vypočítaný odpor:
O nástroji
Tato kalkulačka pro líné kutily (nebo efektivní bastlíře) má již přednastavené hodnoty pro LED diody. Tyto hodnoty v kalkulačce nejsou striktně dané pro všechny LED diody. Úbytek napětí závisí na konkrétním výrobci, sérii LED a teplotě, doporučuji se podívat do datasheetu, ale liší se jen setinami.
Kalkulačka pro výpočet používá jednoduchý Ohmův zákon:
R = (U – Uled) / Iled
R = Výsledný odpor
U = Napětí zdroje
Uled = Úbytek napětí na LED diodě (dle barvy 1,5V – 3,5V)
Iled = Požadovaný proud LED diodou (typicky kolem 20 mA)
Kalkulačka nevrací přímé hodnoty rezistorů, takže zvolte nejbližší (ideálně o trochu vyšší) běžně dostupnou hodnotu. Rezistor s vyšší hodnotou je bezpečnější (LED bude svítit trochu méně, ale zato déle přežije).
Jak zapojit led diodu s předřadným odporem
Ukázkové zapojení LED diody s předřadným odporem v sérii. Odpor se může nacházet klidně před diodou(anoda, plus) nebo za diodou(katoda, mínus). Jak to lze poznat na LED diodě fyzicky? Kratší nožička znázorňuje katodu (-), případně uvnitř pouzdra LED diody: větší ploška = katoda (-).
Pokud se vám podaří obrátit polarizaci LEDky a je před ní předřadný odpor a napětí je kolem třeba 3V, tak to LED s nejvyšší pravděpodobností přežije. Pokud by rezistor nebyl použit a napětí by bylo vyšší, mohlo by dojít k jejímu poškození.

Proč LED dioda potřebuje předřadný rezistor
LED (light-emitting diode) není jako žárovka. Nechová se jako běžný odporový prvek – má nelineární voltampérovou charakteristiku. Jakmile dosáhne prahového napětí, začne vést proud, a pokud jí neomezíte rezistorem, proteče jí klidně i tolik proudu, že dojde k jejímu poškození a navštíví křemíkové nebe.
Rezistor zapojený sériově s LED diodou omezuje maximální proud, který může LEDkou protékat. Tím ji chrání před poškozením a zároveň zajišťuje její správnou svítivost.
Nikdo tento příspěvek zatím neokomentoval, buďte první!