FreeMCBoot, neboli FMCB, je jedna z možností jak hrát stažené/pálené hry na vašem PS2 zdarma. Jedná se vlastně o exploit, který nahrajete na jednu z vašich MC(MemoryCard), kterou máte ve vašem PS2. MC na který bude nahráno FMCB změní rozhraní základního PS2 menu, díky kterému budete moci procházet soubory na USB nebo na Harddisku – to následně otevírá nové možnosti jako je právě třeba spouštění stažených her z internetu / čtení pálených her.

FMCB je SoftMod, tudíž má oproti ModChipu výhodu v tom, že není nutno fyzicky zasahovat do střev PS2 montováním onoho čipu = FMCB modifikace není permanentní. A není permanentní ani pro MC, protože FMCB z MC lze jednoduše smazat.

Po instalaci FMCB se také MC chová stále stejně – lze na ni stále ukládat hry.

 

Co k tomu bude potřeba

  • USB Fleška 1GB-2TB (kapacita ideálně do 32GB a když jich budete mít víc tím lépe, vysvětlím níže)
  • Prázdné DVD
  • Počítač s vypalovačkou, nebo externí vypalovačku
  • MemoryCard (8MB postačí bohatě)
  • PlayStation 2 Slim nebo Fat

Kompatibilita PlayStationu 2

Jelikož FreeDVDBoot není aktuálně kompatibilní se všemi verzemi PlayStationu, je potřeba prvně kompatibilitu ověřit a to následovně:

Spustíte PS2 bez DVD, tak aby se načetlo do menu a následně stiskněte , otevře se menu „Version information“

Playstation 2 - Free MC Boot, verze konzole

 

Nejdůležitější informace jsou ConsoleDVD Player. Na této stránce lze najít zda je DVD Player ve vašem PS kompatibilní s FreeDVDBoot aplikací.

Moje PS je „SCPH-30004 R“ & „2.10E“ což podle tabulky pod odkazem výše má prý částečnou podporu. Osobně se mi to podařilo rozchodit i s částečnou podporou.

Pokud váš PlayStation2 není kompatibilní, je také možné koupit na nějakém čínském obchodu již kompletně hotovou ready-2-use MemoryCard se zabudovaným FMCB a vlastně potom můžete celý tenhle článek přeskočit.

 

Příprava DVD a USB

PS2 je kompatibilní, nyní je potřeba si na githubu FreeDVDBoot, ve složce „Prebuild ISOs“ vybrat příslušné iso podle verze vašeho DVD Playeru, můj má verzi 2.10E, tak jsem zvolil „Some 2.10 models and all 2.12.iso“ a stáhl jej. Následně stačí obyčejně vypálit iso na DVD například pomocí Daemon tools, nebo pomocí jiné free alternativy. Doporučuji vypalovat nejnižší rychlostí a obraz MUSÍ být vypálený na DVD, i když se vejde s přehledem na CD, MUSÍ být na DVD.

Teď přichází na řadu fleška. Může mít velikost 0 – 2TB a MUSÍ být zformátována na FAT32. Doporučuji vzít nějakou flešku s pamětí do 32GB, u té lze jednoduše provést formát přes windows, u větších jak 32GB si musíte na formát do FAT32 sehnat nějakou utilitu, která to udělá místo woken.
Pozor, PS2 nepodporuje všechny flešky, podporuje jen některé, je lepší mít vícero flešek, když vám to na nějakou z nich nebude fungovat. Teoreticky by místo flešky šel použít i externí disk ale opět musí být zformátovaný na FAT32.

Stáhneme FMCB, ideálně poslední verzi a obsah archivu rozbalíme na zformátovanou USB flešku tak aby se dalo přistoupit k souboru FMCBInstaller.elf.

 

Instalace FMCB na PS2

Vložíme USB do prvního slotu, vložíme pouze jednu MC také do prvního slotu a zapneme PS2 bez DVD, otevřeme Browser a nyní vložíme vypálené DVD. Mělo by se po chvilce v pravém horním rohu zobrazit jako „DVD Video“ – pokud se ukáže „PlayStation 2 game“ tak pravděpodobně DVD nebude fungovat (lze zkusit vypálit i další verze těch ISO na nové dvd). Také je možnost že máte PS2 ModChipnutý a chip blokuje správné čtení FreeDVDBootu.

 

Otevřeme ono vypálené DVD přes browser a po nějaké chvíli černoty se načte FreeDVDBoot, kolečkem zvolíme FileBrowser. Ve FileBrowseru lze procházet tyto části PS2:

MC0 MemoryCard 0 (první slot)
MC1 MemoryCard 1 (druhý slot)
HDD0 Interní harddisk (pokud je připojen)
CDFS Obsah DVD disku
MASS USB slot
HOST Vzdálený přístup přes Ethernet
MISC

Otevřeme MASS (USB fleška,pokud bude obsah prázdný, je nutno zvolit jinou, jak už bylo zmíněno). Najdeme složku s FMCB a spustíme „FMCBInstaller.elf“, tím se otevře průvodce instalací FMCB.

Zvolíme Install a potvrdíme instalaci na MC1. Nyní si lze vybrat jakým způsobem se má FMCB nainstalovat.

Normal – Standardní instalace, zabírá málo místa
Cross-Regional – MC bude podporována napříč všemi PS z různých regionů
Cross-Model – MC bude podporována na všech možných PlayStationech do kterých bude vložena.

Spustí se instalace a po jejím dokončení se konzole restartuje/vypne. Po opětovném zapnutí by se vám měla ukázat nová domovská obrazovka.
DVD bleskurychle vyjímat při restartování nemusíte, FMCB je prioritou a spustí se dřív než DVD z mechaniky.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.