Pozor, jedná se o nedokončený projekt. |
K modifikaci budíků jsem použil Arduino mini , pro které slouží jako stepdown měnič spínaný regulátor LM2576T-ADJ a další součástky kolem, ano šla by samozřejmě použít také verze „-5.0“ ale já rád věci nastavitelné – je nastavitelný pomocí trimru RV1. Stepdown je napojený na spínaný přívod 12V po otčení klíčku do první polohy.
Následně jsem nahradil starý segmentový displej za čínský OLED, který tam mimochodem sedl parádně, stačilo absolutní minimum úprav. A přidal jsem ještě RTC modul DS1307, který je také připojen přes i2c, stejně jako OLED displej.
Co to vlastně umí?
- Umí to měřit venkovní a vnitřní teplotu – to zapomocí 100k NTC termistorů.
- Měří to teplotu chladící kapaliny, arduino je napojeno přímo na pin v konektoru na budících, funguje to na principu měření odporu, který se pohybuje podle teploty, která je na teploměru v domečku a podle toho se pak zobrazuje teplota.
- Měření napětí baterie – arduino je přes odporový dělič připojeno na +12 a GND, které je na budících, opět na spínané větvi po otočení klíčku do první polohy.
- Detekce otevřených dveří – je to řešeno pomocí Q1 PNP tranzistoru, který reaguje na příchozí GND signál. R7 slouží jen pro vrácení zpět na LOW state, aby se to nekouslo třeba na permanentně na otevřených dveřích. a pak R12 slouží jen kdyby náááhodou, aby nedostal atmel nebo tranzistor pecku.
- Detekce otevřeného kufru – nevím jak je to v kufru originálně, já si to dodělával, ale vyvedl jsem do kufru stálý plus pro zesilovač, kameru, pro světlo a tuhle detekci. Plus jde do origo spínače v zámku a z něho pak zpět do palubky pod budíky a na konektor budíků.
- Originální otočné tlačítka – přeškrábal jsem cesty od zrušených hodin a na ně připájel dráty směrem k arduinu, opět s dvěma rezistory R2 R4, pro vrácení zpět do LOW state.
- Zvuková signalizace – jelikož jsem v budících neměl akin, který bych jinak zneužil pro můj projekt, tak jsem přidal vlastní piezo bzučák. Zvukově signalizuje úspěšné načtení budíků, otev./zavírání dvěří+kufru a přepínání mezi funkcemi. Rezistor R3 slouží jen jako nastavení hlasitosti, čím větší R tím nižší hlasitost.
- A v neposlední řadě to ukazuje datum a čas pomocí RTC Modulu zmíněného výše.
Programování
Jelikož jsem chtěl vymyslet nějaké jednoduché programování, tak abych nemusel furt sundavat palubku a budíky, tak jsem to vymyslel pomocí jedné čtyřlinky kterou jsem doma objevil. U které jsem využil piny z Arduina mini – GND, RXI,TXO a DTR. VCC jsem vynechal protože se Arduino mini napájí ze stepdownu, GND Arduina UNO a Arduina MINI se musí však spojit, proto lze programovat jen pouze pokud jsou budíky zaplé. Čtyřlinku jsem vyvedl ke spolujezdcovi pod kastlik, kde se případně připojím s UNEm.
Úprava podsvitu budíků
Dřív jsem měl i jiný polep uvnitř budíků, ale s postupem času mi to přišlo celkem kýčovitý, proto jsem následně vrátil origo z 1.6, který je o něco hezčí než má 1.3. Rozhodl jsem se ho i lépe podsvítit, použil jsem k tomu 12V led pásky, které jsem stočil pod samotné ciferníky a různě nalepil a připájel pod ostatní ciferníky, překvapivě to je i krásně rovnoměrně podsvícený. Připájel jsem je přímo místo žárovek. A v noci to neoslňuje, neboť jsem ještě přidal regulaci podsvitu celé palubky v autě, takže si to stáhnu dle potřeby. Ještě bych dosáhl čistě bílých čísel a symbolů na cifernících, vzal jsem smirgl a obrousil jsem zelené vrstvy zespoda na polepech.
Nedostatky
Jde spíš o aktuální nedostatky z důvodu mé lenosti, ale určitě to do budoucna poladim a dám sem update.
- RTC modul nepokračuje v času dále – když přestane být napájen stepdown měničem tak se čas zastaví a pak se zresetuje do původní hodnoty která byla při posledním programování, nezkoumal jsem zda to jde poladit pomocí SW, nebo se něco musí HW upravit či musí být furt pod proudem.
- Nemám to 100% ověřeno, ale ručička na ciferníku s teplotou ukazuje o něco méně, po připojení arduina. Nepřišel jsem úplně jak to vyřešit, takže asi nejlepší řešení by bylo digitální měření teploty chladící kapaliny odstranit. Také displej špatně ukazuje teplotu chladící kapaliny, ale to stačí pouze odladit správnou kalkulací v SW.
- Zřejmě nedokonalost Arduina mini či chyba v SW, jedno z 20ti zapnutí Arduina mini (otočení klíčku do první polohy) se arduino zasekne. Načte se první frame a dál se komplet zasekne a program nejde dál, vyřeší jen vypnutí a zapnutí.
A to je vše kolem tohoto projektu. Přikládám ještě vše možné kolem toho – zde.
UPDATE: Felda měla nehodu (zvířátka), bohužel další update už nebude.
Zkrátka, vše děláte na vlastní riziko.
Vytvořeno: 8. 9. 2020
Poslední úprava: 6. 7. 2024
Felicia: Úpravy a modifikace 1833x 0
Zatím zde nejsou žádné komentáře.