Jelikož jsem měl pár popraskaných žárovek v tlačítkách u mojí Feldy, rozhodl jsem se nahradit žárovky ve všech tlačítkách za bílé ledky. Není na tom nějak nic moc složitého, začneme tím že sundáme vrchní kryt tlačítka, pomocí malého plochého šroubováku.

Škoda Felicia - spínače / tlačítka
Sundání krytky

Dále pomocí dvou plochých nástrojů (v mém případě to byly kuchyňské nože) vyndáte bílý střed z černého pouzdra, ideálně tak že narazíte nože k packám a pak taháte za bílý střed – nože jsou jen k tomu aby ty packy nedržely za vnější pouzdro.

Nyní je načase rozlousknout vnitřek z toho bílého středu, opět buď pomocí nožů , nebo jako v mém případě pomocí šroubováků. Po rozebrání zkontrolujte rovnou kontakty, zda nejsou nějak extra propálené – to může způsobit částečnou nebo úplnou nefunkčnost tlačítka. To se dá případně vyřešit koupením nového tlačítka nebo vyrecyklováním kontaktů z jiného tlačítka (kontakty jsou ve všech tlačítkách stejné a záměnné).

Nyní je na čase spočítat předřadný odpor pro LEDku, pro to musíte vědět spotřebu ledky (mA) a její max napětí (např. 1,5V), hodnoty se liší podle barvy LED.

V mém případě byla použita bílá LED (2,7V 20mA), vstupní napětí jsem počítal podle dobíjení alternátoru tj. 13,5V. Použil jsem tedy nejbližší rezistor který jsem měl po ruce a to 520R. Čím větší hodnota rezistoru bude, tím LED bude míň svítít, ale bude mít zase delší životnost.

Také musíte dodržet polarizaci LEDky,  když obrátíte polarizaci, led se nezničí, ale nebude svítit. Plusový vývod led jsem umístil na kraj a mínusový vývod zaštípl a napájel na něj onen předřadný rezistor (viz foto). Konec nožičky předřadného rezistoru se musí zastrčit do takové kovové spony uvnitř (uvidíte jak to je vedeno při rozebírání).

Před namontováním ledky do zeleného vnitřku bude třeba uříznout zelenou čepičku ve které byla žárovka. Pro smontování tlačítka postupujeme opačně jako při rozebírání. Pozor na pružinku s tím černým cvočkem – ten musí být vrácen na stejné místo v černém pouzdře tak jak byl vytažen.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.