Kondenzátory jsou pasivní elektronické součástky, jejichž charakteristickou vlastností je kapacita [F / Farad]. Dalším důležitým parametrem je jmenovité napětí [V / Volt], které udává maximální napětí, na kterém je možné kondenzátor trvale provozovat, jakmile by došlo k jeho překročení, mohlo by to kondenzátor poškodit.
Typy kondenzátorů a jak se značí
Kondenzátory lze dělit na pevné a proměnné.
Pevné kondenzátory mají stálou kapacitu, kterou nelze měnit, jsou jimi například elektrolitické, keramické, tantalové, slídové atp.
Proměnné kondenzátory se ladí ještě na dvě podkategorie:
- Ladící kondenzátory – S těmito kondenzátory je možné se setkat například u starších radiopřijímačů. Lze měnit jejich kapacitu jejich otáčením, přitom se změní plocha překrytí elektrod a tím se mění velikost kapacity. Kapacity ladících kondenzátorů bývají v rozmezí 50 pF až 500 pF.
- Dolaďovací kondenzátorové trimry – Jejich použití se týká už širšího spektra elektroniky, jsou to v podstatě malé verze ladících kondenzátorů jen s tím rozdílem, že je k nim potřeba např. šroubovák abyste s nimi mohli otáčet. Jejich kapacity jsou zhruba v rozmezí 1,5 pF – 15 pF.
Značení kondenzátorů
Kondenzátory se vyrábí v normalizovaných kapacitách, u miniaturních kondenzátorů výrobci používají barevné značení, které je pak definováno v katalogu výrobce (takže vlastně podobný princip jako u rezistorů).
Větší kondenzátory(myšleno fyzicky větší) mají kapacitu, případně i další hodnoty na sobě označené přímo a nebo je kapacita označena kódem, jako je například na keramických kondenzátorech. Písmeno na konci kódu označuje toleranci, neboť nic není dokonalé, tak ani kondenzátory nemají úplně přesnou hodnotu, která by odpovídala výpočtu, proto je tu to písmeno = odchylka, která o tom informuje.
POZOR, neplést si to například se starým značením jako může být „4J7“, které používala dříve TESLA a říká, že hodnota je 4,7pF. Dnes se pro vyjádření té samé hodnoty používá spíše 4p7.
Keramické kondenzátory
Kód keramických kondenzátorů se může skládat z 1 až 3 čísel, na konci může být i písmeno které značí toleranci kondenzátoru. Pokud kondenzátor má na sobě uvedeno pouze jedno nebo dvě čísla, říká to už přímo jeho hodnotu v pF. Takže pokud by na kondenzátoru bylo napsáno pouze „47“, značí to, že má hodnotu 47pF. Hodnota je znázorněna vždy v picoFaradech až následně pro lepší přehlednost ji převádíme na nano, mikro atd.
Příklad: U tříčíselného kódu 473J první dvě čísla vyjadřují kapacitu 47pF a třetí číslo určuje násobitel oné kapacity… Když to zjednoduším, je to vlastně kolik nul dosadíme za 47, v našem případě by tedy šlo o 47 000pF a to následně můžeme převést na výsledných 47nF (protože 1 pico = 0,001 nano).
Další příklady:
kód 104 = 100 000pF = výsledek 100nF
kód 472 = 4700pF = výsledek 4,7nF
kód 473 = 47 000pF = výsledek 47nF
kód 47 = 47pF = výsledek 47pF (třeba tady není potřeba převádět pro lepší přehled.)
Zkrátka, vše děláte na vlastní riziko.
Vytvořeno: 11. 12. 2019
Poslední úprava: 26. 7. 2024
Pomůcky elektrolytické, keramické, kondenzátory, značení, 9982x 2
Jakou hodnotu má prosím kondenzator na kterém je napsáno M10, jakou hodnotu má kondenzator, na kterém je napsáno 10M, a jakou hodnotu má kondenzator s nápisem 10n? Dekuji
Jak je značeno maximální provozní napětí?